O Zawoi

Zawoja – miejsce niezapomnianych przygód w sercu natury!

Bliskość natury i szlaków turystycznych zachęca do pieszych wędrówek, których trud wynagradzają kapitalne krajobrazy. Malownicze wschody i zachody słońca oglądane ze szczytu Babiej Góry to zjawiska zapadające w pamięci do końca życia. Zimą bajkowe, rodem z „Królowej Śniegu” krajobrazy, liczne wyciągi narciarskie, lodowisko i mknące przy trzaskającym mrozie przez leśne, pokryte białym puchem drogi, konne kuligi z pochodniami sprawiają, że Zawoja jest miejscem niezwykle atrakcyjnym nie tylko latem. Po dniach pełnych wrażeń wieczory rozświetlają trzaskające iskry ognisk, które pod gwieździstym, górskim niebem budzą zakurzone w pamięci wspomnienia. Bez względu na porę roku spędzą tu niezapomniane chwile zarówno miłośnicy gór, rodziny z dziećmi jak i emeryci.


W Zawoi zielonych łąk i hal jest pod dostatkiem, a błękitnego nieba nie brakuje dla tych, którzy cenią sobie spokój i piękno natury. Dla aktywnych piechurów i miłośników wędrówek jest tu wiele szlaków turystycznych oraz tras, które pozwalają na uprawianie trekkingu lub nordic walking. Długość szlaków i ich stopień trudności są zróżnicowane, dlatego można planować wędrówki zarówno z małymi dziećmi, jak i tymi większymi, którzy pragną poznać smak prawdziwej górskiej wspinaczki.

Proponujemy zdobycie szczytu Babiej Góry – Diablaka (1725 m n.p.m.) szlakiem oznaczonym kolorem czerwonym. Po wejściu na Sokolicę nagrodą za trud wspinaczki są przepiękne widoki. Szlak ten rozpoczyna się na przełęczy Krowiarki, gdzie znajdują się dwa pamiątkowe pomniki – ku czci papieża Jana Pawła II oraz symboliczny grób światowej sławy językoznawcy prof. Zenona Klemensiewicza, ofiary katastrofy lotniczej na stokach Policy w 1969 roku.

Dla mniej zaawansowanych w turystycznym rzemiośle proponujemy przejście niebieskim szlakiem do schroniska na Markowych Szczawinach (nowy budynek oddano do użytku w 2009 roku). Szlak ten jest łagodny, choć trochę monotonny, ale idealny na dłuższy rodzinny spacer. Atrakcją na szlaku jest postój przy Mokrym Stawku. Najbliższy czarny szlak rozpoczyna się zaledwie 200 m od naszego domu, zaś zielony w przysiółku Zawoja Markowa

Zwolennicy rowerowych wypraw rodzinnych także znajdą coś dla siebie. W trakcie tych eskapad można podziwiać piękno górskich pejzaży i malownicze zakątki wsi. Warto odwiedzić Przysłop, gdzie znajduje się pierwszy wiatrak z elektrownią wiatrową oraz klasztor oo. Karmelitów Bosych z otaczającą go małą Kalwarią.

Kolejnym punktem, który warto uwzględnić w harmonogramie wypraw, jest wodospad na Mosornym Potoku. Ośmiometrowy spad wody robi wrażenie, a niedaleko znajduje się także kapliczka pw. Matki Bożej Anielskiej.

Wszystkie te atrakcje są podarowane w ślicznym opakowaniu górskiej natury. Jej świeżość i uroda to efekt istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego, który chroni to, co dla nas najcenniejsze. Granica parku zaczyna się już 500 m od naszego domu.

To tylko kilka miejsc w Zawoi, które są godne polecenia. Sami możecie się przekonać, że pięknych szlaków i zakątków wartych zobaczenia jest naprawdę wiele. Zaplanuj swoją przygodę już dziś!


Odkryj piękno i bogactwo zabytków Zawoi!

Dla tropicieli tradycji i miłośników historii mamy wiele do zaoferowania. Rozpocznij swoją podróż od najstarszego kościoła parafialnego pw. św. Klemensa w Zawoi – Centrum, pochodzącego z II połowy XIX wieku. To przykład eklektycznego stylu architektonicznego, który zachwyca swoją niepowtarzalnością. Obok kościoła znajduje się zabytkowy budynek Dworca Babiogórskiego, dawniej pełniący funkcję schroniska dla turystów.

Wędrując po Zawoi – Centrum, nie zapomnij odwiedzić cmentarza, gdzie znajdziesz grób poety Franciszka Siły – Nowickiego. Przed domem, w którym mieszkał, stoi pamiątkowa tablica, która przypomina o jego życiu i twórczości.

Zwiedzając teren całej miejscowości, natkniesz się na wiele pięknych zabytkowych kapliczek i przydrożnych figurek, które są świadectwem religijności i sztuki ludowej mieszkańców. Najbardziej imponującą jest kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela na Policznym, która według tradycji została ufundowana przez zbójników.

W Zawoi – Czatoży możesz podziwiać urodę ginącej drewnianej zabudowy wiejskiej, w tym tradycyjne piwniczki kamienne i drewnianą dzwonnicę, która chroniła mieszkańców przed burzami.

Aby zgłębić historię i życie zawojan, odwiedź urokliwy skansen PTTK im. Józefa Żaka w Zawoi Markowej. Warto również zajrzeć do Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego (Zawoja Barańcowa), gdzie dzieci mogą poznać florę i faunę regionu.

Odkryj te fascynujące zabytki i zgłęb swoją wiedzę o historii Zawoi już dziś!

Scroll to Top